Šiuolaikiniame pasaulyje esame linkę manyti, kad mirtis ir grožis yra nesuderinami dalykai. Tačiau pažvelgę į kai kurias nuostabiausias pasaulio kapines, bet kuris keliautojas turėtų greitai įsitikinti, kad yra kitaip. Šios 12 vietų – tai ne paprasti sklypai, o vaizdingos šventovės – kai kurias jų saugo didingi medžiai arba iš jų atsiveria vandenyno platybės.Beje jei jus domina šitas straipsnis ta kapų tvarkymas svetainėje galite rasti jų daugiau.
Pavyzdžiui, Paryžiuje esančiose Père Lachaise kapinėse yra dešimtys tūkstančių kapų, tarp jų – kai kurių labai garsių literatūros veikėjų kapai. Taip, tai kapavietė, bet ji taip pat yra istorinis paminklas ir miesto oazė. Šiaurės Rumunijoje esančiose žaviose Linksmosiose kapinėse yra vos keli šimtai kapų, tačiau visi jie nudažyti ryškiomis spalvomis – tai vizualus reginys, padedantis išsaugoti atminimą apie vietinius gyventojus, kurie savo gyvenimą nugyveno palyginti nežinioje
Visose šiose kapinėse mirusieji pagerbiami suteikiant jiems gražias poilsio vietas. Tačiau jos, tarnaudamos kaip viešieji parkai, šventos vietos ir net turistų lankomos vietos, taip pat padeda išlaikyti mirusiuosius tarp mūsų, beveik gyvus.
Šv. Andriaus katedros kapinės Sent Endriusas, Škotija
XI-XII a. pastatyta Sent Endriuso katedra kelis šimtmečius buvo didžiausia Škotijoje. Tačiau karai, gaisrai ir audros ją pavertė akmeniniais griuvėsiais ant melsvos uolos su vaizdu į Šiaurės jūrą, apsuptais griežtų kapinių. Čia golfo aistruoliai gali pažvelgti į XIX a. golfo profesionalo Youngo Tomo Morriso kapą, kultūros mėgėjai gali pasigrožėti viduramžių skulptūromis muziejuje, o vaiduoklių medžiotojai gali stebėti, ar čia nesilanko viena iš daugelio dvasių, kurios, kaip teigiama, čia vaidenasi.
Linksmosios kapinės (Cimitirul Vesel)Săpânţa, Rumunija
5 000 gyventojų turinčiame miestelyje šiaurės Rumunijoje yra viena populiariausių šalies turistinių vietų – ir ne dėl to, kas ten palaidotas. Kiekvieną iš šimtų Merio kapų puošia drožinėtas ąžuolinis kryžius, nudažytas dangiškai mėlyna spalva ir papuoštas mirusiojo gyvenimą vaizduojančia scena bei specialia eilute. Drožėjas, kuris drožia ženklus ir kuria eilėraščius, nesikuklina: yra užuominų apie girtavimą, neištikimybę ir net keletas juokelių apie uošvę.
Cimetière du Père Lachaise
Paryžius
Šiose 110 hektarų ploto kapinėse, kurios yra laikomos lankomiausiomis pasaulyje, gausu grindiniu grįstų takų, medžių alėjų ir elegantiškų mauzoliejų. Tarp 70 000 sklypų neatsitiktinai gausu žymių gyventojų, įskaitant Moljerą, Marselį Prustą, Oskarą Vildą, Gertrūdą Stein ir Džimą Morisoną. 1804 m. įkurtos kapinės pirmiausia buvo naudojamos iš kitų miesto dalių perlaidojamiems žmonėms. Tai buvo makabriška (ir priverstinė) įžymybių rėmimo forma, kai pareigūnai, siekdami padidinti populiarumą, į kapines perkėlė garsių žmonių palaikus. Floridos miesto tarybos narys neseniai pasiūlė perkelti Morrisono kapą į jo gimtinę už Atlanto. Šis planas sulaukė gerbėjų, kapinių ir muzikanto turto atstovų pasipiktinimo.
Okunoin
Vakajamos prefektūra, Japonija
Didžiausiose Japonijos kapinėse, kurių pradžia siekia 816 m. po Kristaus, vienu metu galima pajusti ramybę, keistumą ir gilų dvasingumą. Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktose kedrų pavėsiu apaugusiose Okunoino kapinėse palaidota daugiau kaip 200 000 budistų vienuolių, tarp jų ir budistų meistras Kūkai. Vartus į jo poilsio vietą puošia 10 000 žibintų; vienuoliai jam kasdien patiekia du ritualinius valgius. Kapinėse taip pat yra keistų paminklų, pavyzdžiui, didžiulis kavos puodelis, skirtas kavos kompanijos darbuotojams pagerbti, ir paminklas termitams, kuriuos sunaikino pesticidų įmonės.
Waverley kapinės
Sidnėjus, Australija
Čia palaidoti kai kurie garsūs australai, tarp jų – rašytojas Henris Lorsonas (Henry Lawson), kriketo žaidėjas Viktoras Trumperis (Victor Trumper) ir airių maištininkas Maiklas Dvyeris (Michael Dwyer). Tačiau tikroji priežastis, dėl kurios verta čia apsilankyti, yra vaizdas. 1877 m. atidarytos „Waverley” kapinės užima maždaug 40 akrų plotą ant uolų, iš kurių atsiveria vaizdas į pietinę Ramiojo vandenyno dalį. Angelai, kryžiai ir obeliskai deginasi ant kalvos šlaito ir mėgaujasi neabejotinai vienu geriausių įsivaizduojamų amžinų vaizdų.
Buenos Airės La Recoleta
Kadaise buvęs greta esančios bažnyčios sodas, dabar La Recoleta atrodo tarsi atskiras miestas, blyškus kaip kaulas ir įsitaisęs Buenos Airių centre. Eva Perón yra žymiausias čia palaidotas asmuo – apie 15 pėdų po žeme, kad jos palaikai nebūtų pažeisti. 1822 m. kapinėse stovi jaudinančios angelų skulptūros, art deco, art nouveau, baroko ir neogotikos stiliaus paminklai ir mauzoliejai. Tačiau įsimintiniausias kapas yra Rufinos Cambaceres, kuri mirė 1902 m., būdama 19 metų amžiaus, paminklinis kapas. Legenda byloja, kad praėjus kelioms dienoms po jos palaidojimo iš kapo pasigirdo riksmai. Jį atidarius, ant karsto ir jos veido buvo matyti įbrėžimai, atsiradę dėl nesėkmingo bandymo pabėgti.